czwartek, 21 maja 2015

Madre de Dios

Na dziś przygotowałam post, w którym opiszę 2 rzeczy: Madre de Dios i Madre de Dios :)

Do stworzenia takiego wpisu zainspirowała mnie książką, którą obecnie czytam, a jej akcja dzieje się właśnie w peruwiańskiej selvie w tym regionie kraju.

MADRE DE DIOS - Rzeka

Rzeka Madre de Dios płynie przez Peru i Boliwię, z czego w tym drugim państwie wpada do rzeki Beni. Następnie rzeka Beni zakręca w kierunku Brazylii, łączy się z rzeką Mamore, które są dopływami rzeki Madeira. Z kolei ta rzeka wpada do Amazonki.

Madre de Dios --> Beni --> Mamore --> Madeira --> Amazonka

 en.wikipedia.org


Rzeka jest ważnym szlakiem handlowym. Takie towary jak np. mango dostarczane z wielu plantacji stanowią ważne elementy dochodowe dla Puerto Maldonado. Rzeka położona jest w dziewiczym i dzikim terenie, ale w jej brzegów położonych jest kilka parków i rezerwatów przyrody, m.in.:

> Tambopata - Candamo National Park,
> Manú National Park (który jest też znany Rezerwat Biosfery Manú),
> Bahuaja - Sonene National Park.


en.wikipedia.org


www.consumer.es

MADRE DE DIOS - Region

Madre de Dios to nie tylko nazwa rzeki, ale również jednego z 24 regionów Peru. Mimo całkiem sporej ilości regionów w Kraju Inków, państwo posiada też mniejsze prowincje. Madre de Dios dzieli się na:
>  Manu (Salvación),
> Tahuamanu (Iñapari),
> Tambopata (Puerto Maldonado).
Do tego Madre de Dios dzieli się jeszcze na 11 dystryktów.
en.wikipedia.org

Kultura: w większości źródeł możecie poczytać, że na terenie Madre de Dios znajduje się wiele inkaskich ruin. Przetrwało tam też kilka rdzennych plemion, które nadal zamieszkują tamte tereny.


www.gcftaskforce.org

Produkty eksportowe: region jest bardzo bogaty w wiele cennych gatunków drzew i surowców. Madre de Dios dostarcza takich produktów jak:
> Bawełna,
> Kawa,
> Trzcina cukrowa,
> Ziarna kakao,
> Orzechy brazylijskie,
> Olej palmowy.


alchetron.com

Do Madre de Dios rzadko organizowane są wyprawy, ponieważ region ten uchodzi za jeden z najniebezpieczniejszych w kraju, jeśli nie najniebezpieczniejszy. W tej ocenie ważny jest nieprzyjazny klimat i panujące tam warunki, jak i selva. Groźnie nastawione i zazwyczaj odcięte od świata rdzenne plemiona również nie tolerują ,,obcych".

Fauna: Region zamieszkują charakterystyczne dla klimatu równikowego zwierzęta. Liczne występują tam kapibary, jaguary, ptaki (m.in. narodowy ptak Peru - skalikurek andyjski) i olbrzymie rzeczne wydry.


 www.outsidde.com
SKALIKUREK ANDYJSKI
pl.wikipedia.org

Następny wpis prawdopodobnie będzie również dotyczył Ameryki Południowej i pojawi się w weekend lub nawet jutro! (22.05)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz